Atrakcje regionu

Zobacz więcej zdjęć Ciechocinka

 


TĘŻNIE
- unikatowa i największa w Europie konstrukcja drewniana do odparowywania wody z solanki, zostały zaprojektowane przez Jakuba Graffa - profesora Akademii Górniczej w Kielcach. W Ciechocinku zbudowano trzy takie budowle - ustawione w kształcie podkowy.

Budowa tężni I i II trwała od 1824 do 1828 roku, trzecia powstała w 1859 roku. Podstawę tężni stanowi około 7000 wbitych w ziemię dębowych pali, na których umieszczono świerkowo-sosnową konstrukcję wypełnioną tarniną, po której spływa solanka. Wysokość tężni wynosi 15,8 m, zaś ich łączna długość to 1741,5 m. solankę do tężni pompuje się ze źródła nr 11 (fontanna "Grzybek") i wtłacza na górę do korytek zainstalowanych na ich szczycie. Stąd solanka przesącza się kroplami po ścianach tężni i pod wpływem wiatru i promieni słonecznych intensywnie paruje. Wokół tężni tworzy się słynny, bogaty w jod mikroklimat tworzący naturalne, lecznicze inhalatorium.

 

GROTA SOLANKOWA to naturalne inhalatorium wewnątrz tężni jedyne w Polsce i niepowtarzalne w Europie. Mikroklimatyczna komora groty umiejscowiona została we wnętrzu tężni nr 2, na zbiorniku solankowym, wśród bali wypełnionych tarniną. Wnętrze tężni jest doskonałym miejscem służącym do zażywania inhalacji z powstałego specyficznego aerozolu zawierającego zdrowotne pierwiastki. Grota solankowa jest zasilana naturalną ciechocińską solanką oraz produktami jej przetwarzania. Profilaktyka i leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych odbywa się w warunkach odtworzonego klimatu morskiego. Jest to środowisko o wysokiej wilgotności, zawierające aerozol solanki jodkowo-bromkowej.

 

TEATR LETNI w Ciechocinku powstał w 1891 roku według projektu arch. Schimmelfenniga. Był to budynek drewniany, na 240 miejsc z sześcioma lożami. W roku 1901 rozbudowano scenę z cegły, widownię uzupełniono balkonem i dwiema lożami. Warszawskie teatry rządowe przekazały teatrowi ciechocińskiemu zapasy używanych dekoracji i foteli. W ciągu swojej historii teatr przyciągał liczne rzesze znanych artystów scen polskich. Wystawiano tu głównie opery, operetki i komedie, ale również można było obejrzeć "Wesele" Wyspiańskiego, "Upiory" Ibsena i "Ojca" Strindberga.

Zabytkowy, secesyjny gmach teatru jest jednym z trzech tego typu drewnianych obiektów w Europie. Pięknie odrestaurowany dużym nakładem sił i środków od 1998 roku znowu zaprasza w swoje progi.

W dniu 30 października 2013 roku na skwerze zlokalizowanym przed Teatrem Letnim w Ciechocinku stanęła rzeźba Jerzego Waldorffa – pisarza, publicysty, krytyka muzycznego i działacza społecznego. Jest to pierwsza w Polsce rzeźba z brązu przedstawiająca w całości postać Jerzego Waldorffa. Jerzy Waldorff był inicjatorem akcji zbiórki środków finansowych niezbędnych na przeprowadzenie remontu unikatowego obiektu, jakim jest Teatr Letni w Ciechocinku.

 

SKWER PRZY TEATRZE - pomiędzy ciągami spacerowymi zaprojektowano dwadzieścia fontann z dyszami wodnymi, wbudowanych w nawierzchnię ścieżki pieszej i podświetlonych reflektorami typu LED z kolorowym światłem. Ponadto pojawiły się cztery pergole wyposażone w fontanny typu kurtyna wodna. Przybyło wiele miejsc do wypoczynku – ławeczki, podesty, rabaty kwiatowe, zbiornik wodny oraz ogród japoński. Przed kinem ułożono z kostki brukowej wzór w kształcie logo Ciechocinka oraz zainstalowano szklaną, podświetlaną kolorowymi lampami, rzeźbę.

 

WARZELNIA SOLI wraz z tężniami stanowi wyjątkowy na skalę światową zespół obiektów zabytkowych. Od przeszło 180 lat wytwarzana jest tu sól spożywcza oraz jej pochodne tj.  Ciechociński Szlam leczniczy i Ług leczniczy. W niewykorzystywanej do produkcji soli części warzelni zorganizowano muzeum, w którym swoje miejsce znalazły eksponaty związane nie tylko z warzelnictwem, ale również będące świadectwem powstania i rozwoju działalności uzdrowiskowej  w Ciechocinku. Na szczególną uwagę zasługują misternie odrestaurowane aparaty do gimnastyki leczniczej Wilhelma Zandera

 

PARTERY HELLWIGA W 1934 roku Zygmunt Hellwig zaprojektował ciąg spacerowy wzdłuż ulicy Nieszawskiej. Teren ten, nazwany jego imieniem obsadzony jest na całej długości kobiercami kwiatowymi. Jest on ulubionym miejscem spacerowym dla kuracjuszy. Szczególną atrakcją jest umieszczona na nim fontanna, wyrzucająca wodę według zmiennego programu (wieczorem towarzyszy temu pokaz światła). Na tym przepięknym ciągu spacerowym znajduje się również bardzo okazały zegar słoneczny, który swoim wyglądem zachwyca mieszkańców, kuracjuszy oraz turystów.

 

PARK ZDROJOWY zwany Głównym utworzony został w latach 1872-1875 według projektu Hipolita Cybulskiego po modyfikacji i udoskonaleniu Franciszka Szaniora. W parku Zdrojowym oglądać możemy bogatą roślinność z rzadkimi okazami drzew i krzewów, które tworzą harmonię architektoniczną ze stałymi charakterystycznymi dla Ciechocinka obiektami drewnianymi- Muszlą Koncertową , kawiarnią „Bristol”, Pijalnią Wód Mineralnych. Na terenie parku występuje ponad 140 gatunków roślin. Ozdobą parku jest pomnik przyrody - dąb szypułkowy "Konstanty" o wysokości ponad 22 metry i obwodzie 547 cm.

 

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH w Parku Zdrojowym Pijalnia Wód Mineralnych (tzw. "Kursaal") powstała w latach 1880 - 1881 w formie krytej galerii spacerowej wg projektu Edwarda Cichockiego. Zbudowana z drewna, w stylu "szwajcarskim", do dziś zachwyca swą elewacją, zdobioną drewnianą ażurową koronką. W okresie międzywojennym przebudowana, obecnie mieści także salę koncertową i kawiarnię "Bristol". Pijalnia Wód Mineralnych należy do najstarszych obiektów w Ciechocinku.

 

FONTANNA "JAŚ I MAŁGOSIA" jest nierozerwalnie związana z wizerunkiem Ciechocinka. Ta gipsowa figurka, umiejscowiona w fontannie położonej na centralnej, obsadzonej lipami krymskimi alei Parku Zdrojowego, jest chętnie wykorzystywana jako tło do pamiątkowych zdjęć. Pierwotnie była ozdobą placu przed Teatrem Letnim, następnie przeniesiona do Parku Zdrojowego stała się jego prawdziwą atrakcją.

 

MUSZLA KONCERTOWA jest zlokalizowana w centrum parku Zdrojowego. Została zaprojektowana przez Waldemara Piotra Feddersa jako estrada koncertowa. Powstała w 1909 roku w nietypowym dla Ciechocinka, zakopiańskim stylu. Obecnie przez całe lato Muszla tętni życiem. Tutaj prezentują się wykonawcy licznych ciechocińskich festiwali: Spotkań z Folklorem Kujaw i Ziemii Dobrzyńskiej, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Strażackiej, Gali Polskich Tenorów, Festiwalu Operowo-Operetkowego, Festiwalu "Blues bez Barier" oraz Festiwalu Piosenki Młodzieży Niepełnosprawnej.

 

PARK TĘŻNIOWY to duży kompleks zieleni. Zaczątkiem obecnego Parku Tężniowego był założony w 1875 roku ogród spacerowy przy Tężni nr 1. Rozpoczyna się on od Placu Gdańskiego i przechodzi nieco wyniosłym terenem do Tężni. Przy wejściu do parku znajduje się największa forma kwiatowa -zegar kwiatowy, wykonany z roślin dywanowych. Teren położony między tężniami posiada walory rehabilitacyjno-wypoczynkowe, a zieleń spełnia tu rolę dekoracyjną i użytkową.

 

ZEGAR KWIATOWY jest dziełem Zygmunta Hellwiga, który był autorem i realizatorem koncepcji przekształcenia miasta w jeden wielki park - ogród. Kwietnik ten powstał w 1934 roku i wykonany jest w kształcie tarczy zegara. Wszystkie jego elementy wysadzane są corocznie z kilkunastu tysięcy różnokolorowych kwiatów. Pokazujące aktualny czas wskazówki zegara napędzane są elektrycznym mechanizmem ukrytym pod nasypem. Mechanizm zegara zaprojektował zasłużony dla uzdrowiska inżynier J. Hibner.

 

SŁYNNA "FONTANNA GRZYBEK" usytuowana jest w centrum miasta. Pełni nie tylko funkcję ozdoby uzdrowiska, ale także przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie. "Grzybek" został zaprojektowany w 1926 roku przez Jerzego Raczyńskiego. Jest naturalnym inhalatorium, gdzie odpoczywający kuracjusze wdychają bogate w cząsteczki jodu powietrze.

 

POLOWA CERKIEW PRAWOSŁAWNA pod wezwaniem św. Michała Archanioła znajduje się na terenie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowego przy ul. Wojska Polskiego 3. Jest unikalną budowlą na tych terenach Polski, a poprzez swe niepowtarzalne walory architektoniczne stała się jednym z najcenniejszych obiektów zabytkowych miasta i uzdrowiska. Została ona zaprojektowana w 1894 r. w stylu zauralskim.  Jest to również jedyny tego typu obiekt w Europie. Ściany wykonane są z okrągłych bali ułożonych jeden na drugim, bez użycia gwoździ. Zachowała się w całości bogata ornamentyka wokół okien, resztki kolorów, a na tylnej, wewnętrznej ścianie stylizowany napis w języku cerkiewnosłowiańskim "Z nami Bóg".